Solving Problems With Math

Learning Outcomes

  • Identify and apply a solution pathway for multi-step problems

In this section we will bring together the mathematical tools we’ve reviewed, and use them to approach more complex problems. In many problems, it is tempting to take the given information, plug it into whatever formulas you have handy, and hope that the result is what you were supposed to find. Chances are, this approach has served you well in other math classes.

This approach does not work well with real life problems, however. Read on to learn how to use a generalized problem solving approach to solve a wide variety of quantitative problems, including how taxes are calculated.

Problem Solving and Estimating

Problem solving is best approached by first starting at the end: identifying exactly what you are looking for. From there, you then work backwards, asking “what information and procedures will I need to find this?” Very few interesting questions can be answered in one mathematical step; often times you will need to chain together a solution pathway, a series of steps that will allow you to answer the question.

Problem Solving Process

  1. Identify the question you’re trying to answer.
  2. Work backwards, identifying the information you will need and the relationships you will use to answer that question.
  3. Continue working backwards, creating a solution pathway.
  4. If you are missing necessary information, look it up or estimate it. If you have unnecessary information, ignore it.
  5. Solve the problem, following your solution pathway.

In most problems we work, we will be approximating a solution, because we will not have perfect information. We will begin with a few examples where we will be able to approximate the solution using basic knowledge from our lives.

In the first example, we will need to think about time scales, we are asked to find how many times a heart beats in a year, but usually we measure heart rate in beats per minute.

Examples

How many times does your heart beat in a year?

Solution:

This question is asking for the rate of heart beats per year. Since a year is a long time to measure heart beats for, if we knew the rate of heart beats per minute, we could scale that quantity up to a year. So the information we need to answer this question is heart beats per minute. This is something you can easily measure by counting your pulse while watching a clock for a minute.

Suppose you count 80 beats in a minute. To convert this to beats per year:

\displaystyle\frac{80\text{ beats}}{1\text{ minute}}\cdot\frac{60\text{ minutes}}{1\text{ hour}}\cdot\frac{24\text{ hours}}{1\text{ day}}\cdot\frac{365\text{ days}}{1\text{ year}}=42,048,000\text{ beats per year}

The technique that helped us solve the last problem was to get the number of heartbeats in a minute translated into the number of heartbeats in a year. Converting units from one to another, like minutes to years is a common tool for solving problems.

In the next example, we show how to infer the thickness of something too small to measure with every-day tools. Before precision instruments were widely available, scientists and engineers had to get creative with ways to measure either very small or very large things. Imagine how early astronomers inferred the distance to stars, or the circumference of the earth.

Example

How thick is a single sheet of paper? How much does it weigh?

 

Solution:
While you might have a sheet of paper handy, trying to measure it would be tricky. Instead we might imagine a stack of paper, and then scale the thickness and weight to a single sheet. If you’ve ever bought paper for a printer or copier, you probably bought a ream, which contains 500 sheets. We could estimate that a ream of paper is about 2 inches thick and weighs about 5 pounds. Scaling these down,

\displaystyle\frac{2\text{ inches}}{\text{ream}}\cdot\frac{1\text{ ream}}{500\text{ pages}}=0.004\text{ inches per sheet}

\displaystyle\frac{5\text{ pounds}}{\text{ream}}\cdot\frac{1\text{ ream}}{500\text{ pages}}=0.01\text{ pounds per sheet, or }=0.16\text{ ounces per sheet.}

 

The first two example questions in this set are examined in more detail here.

We can infer a measurement by using scaling.  If 500 sheets of paper is two inches thick, then we could use proportional reasoning to infer the thickness of one sheet of paper.

 

In the next example, we use proportional reasoning to determine how many calories are in a mini muffin when you are given the amount of calories for a regular sized muffin.

Example

A recipe for zucchini muffins states that it yields 12 muffins, with 250 calories per muffin. You instead decide to make mini-muffins, and the recipe yields 20 muffins. If you eat 4, how many calories will you consume?

Solution:

There are several possible solution pathways to answer this question. We will explore one.

To answer the question of how many calories 4 mini-muffins will contain, we would want to know the number of calories in each mini-muffin. To find the calories in each mini-muffin, we could first find the total calories for the entire recipe, then divide it by the number of mini-muffins produced. To find the total calories for the recipe, we could multiply the calories per standard muffin by the number per muffin. Notice that this produces a multi-step solution pathway. It is often easier to solve a problem in small steps, rather than trying to find a way to jump directly from the given information to the solution.

We can now execute our plan:

\displaystyle{12}\text{ muffins}\cdot\frac{250\text{ calories}}{\text{muffin}}=3000\text{ calories for the whole recipe}

\displaystyle\frac{3000\text{ calories}}{20\text{ mini-muffins}}=\text{ gives }150\text{ calories per mini-muffin}

\displaystyle4\text{ mini-muffins}\cdot\frac{150\text{ calories}}{\text{mini-muffin}}=\text{totals }600\text{ calories consumed.}

 

View the following video for more about the zucchini muffin problem.

We have found that ratios are very helpful when we know some information but it is not in the right units, or parts to answer our question. Making comparisons mathematically often involves using ratios and proportions. For the last

Example

You need to replace the boards on your deck. About how much will the materials cost?

Solution:

There are two approaches we could take to this problem: 1) estimate the number of boards we will need and find the cost per board, or 2) estimate the area of the deck and find the approximate cost per square foot for deck boards. We will take the latter approach.

For this solution pathway, we will be able to answer the question if we know the cost per square foot for decking boards and the square footage of the deck. To find the cost per square foot for decking boards, we could compute the area of a single board, and divide it into the cost for that board. We can compute the square footage of the deck using geometric formulas. So first we need information: the dimensions of the deck, and the cost and dimensions of a single deck board.

Suppose that measuring the deck, it is rectangular, measuring 16 ft by 24 ft, for a total area of 384 ft2.

From a visit to the local home store, you find that an 8 foot by 4 inch cedar deck board costs about $7.50. The area of this board, doing the necessary conversion from inches to feet, is:

\displaystyle{8}\text{ feet}\cdot4\text{ inches}\cdot\frac{1\text{ foot}}{12\text{ inches}}=2.667\text{ft}^2{.} The cost per square foot is then \displaystyle\frac{\$7.50}{2.667\text{ft}^2}=\$2.8125\text{ per ft}^2{.}

This will allow us to estimate the material cost for the whole 384 ft2 deck

\displaystyle\$384\text{ft}^2\cdot\frac{\$2.8125}{\text{ft}^2}=\$1080\text{ total cost.}

Of course, this cost estimate assumes that there is no waste, which is rarely the case. It is common to add at least 10% to the cost estimate to account for waste.

This example is worked through in the following video.

 

Example

Is it worth buying a Hyundai Sonata hybrid instead the regular Hyundai Sonata?

Solution:

To make this decision, we must first decide what our basis for comparison will be. For the purposes of this example, we’ll focus on fuel and purchase costs, but environmental impacts and maintenance costs are other factors a buyer might consider.

It might be interesting to compare the cost of gas to run both cars for a year. To determine this, we will need to know the miles per gallon both cars get, as well as the number of miles we expect to drive in a year. From that information, we can find the number of gallons required from a year. Using the price of gas per gallon, we can find the running cost.

From Hyundai’s website, the 2013 Sonata will get 24 miles per gallon (mpg) in the city, and 35 mpg on the highway. The hybrid will get 35 mpg in the city, and 40 mpg on the highway.

An average driver drives about 12,000 miles a year. Suppose that you expect to drive about 75% of that in the city, so 9,000 city miles a year, and 3,000 highway miles a year.

We can then find the number of gallons each car would require for the year.

Sonata: \displaystyle{9000}\text{ city miles}\cdot\frac{1\text{ gallon}}{24\text{ city miles}}+3000\text{ highway miles}\cdot\frac{1\text{ gallon}}{35\text{ highway miles}}=460.7\text{ gallons}

Hybrid: \displaystyle{9000}\text{ city miles}\cdot\frac{1\text{ gallon}}{35\text{ city miles}}+3000\text{ highway miles}\cdot\frac{1\text{ gallon}}{40\text{ highway miles}}=332.1\text{ gallons}

If gas in your area averages about $3.50 per gallon, we can use that to find the running cost:

Sonata: \displaystyle{460.7}\text{ gallons}\cdot\frac{\$3.50}{\text{gallon}}=\$1612.45

Hybrid: \displaystyle{332.1}\text{ gallons}\cdot\frac{\$3.50}{\text{gallon}}=\$1162.35

The hybrid will save $450.10 a year. The gas costs for the hybrid are about \displaystyle\frac{\$450.10}{\$1612.45} = 0.279 = 27.9% lower than the costs for the standard Sonata.

While both the absolute and relative comparisons are useful here, they still make it hard to answer the original question, since “is it worth it” implies there is some tradeoff for the gas savings. Indeed, the hybrid Sonata costs about $25,850, compared to the base model for the regular Sonata, at $20,895.

To better answer the “is it worth it” question, we might explore how long it will take the gas savings to make up for the additional initial cost. The hybrid costs $4965 more. With gas savings of $451.10 a year, it will take about 11 years for the gas savings to make up for the higher initial costs.

We can conclude that if you expect to own the car 11 years, the hybrid is indeed worth it. If you plan to own the car for less than 11 years, it may still be worth it, since the resale value of the hybrid may be higher, or for other non-monetary reasons. This is a case where math can help guide your decision, but it can’t make it for you.

This question pulls together all the skills discussed previously on this page, as the video demonstration illustrates.

 

 

Taxes
magnifying lens over the word "tax"

Governments collect taxes to pay for the services they provide. In the United States, federal income taxes help fund the military, the environmental protection agency, and thousands of other programs. Property taxes help fund schools. Gasoline taxes help pay for road improvements. While very few people enjoy paying taxes, they are necessary to pay for the services we all depend upon.

Taxes can be computed in a variety of ways, but are typically computed as a percentage of a sale, of one’s income, or of one’s assets.

Example: Sales Tax

The sales tax rate in a city is 9.3%. How much sales tax will you pay on a $140 purchase?
Solution:

The sales tax will be 9.3% of $140. To compute this, we multiply $140 by the percent written as a decimal: $140(0.093) = $13.02.

Click here to try another version of this problem:

 

When taxes are not given as a fixed percentage rate, sometimes it is necessary to calculate the effective tax rate: the equivalent percent rate of the tax paid out of the dollar amount the tax is based on.

Example: Property Tax

Jaquim paid $3,200 in property taxes on his house valued at $215,000 last year. What is the effective tax rate?
Solution:

We can compute the equivalent percentage: 3200/215000 = 0.01488, or about 1.49% effective rate.

Taxes are often referred to as progressive, regressive, or flat.

  • A flat tax, or proportional tax, charges a constant percentage rate.
  • A progressive tax increases the percent rate as the base amount increases.
  • A regressive tax decreases the percent rate as the base amount increases.

Example: Federal Income Tax

The United States federal income tax on earned wages is an example of a progressive tax. People with a higher wage income pay a higher percent tax on their income.

For a single person in 2011, adjusted gross income (income after deductions) under $8,500 was taxed at 10%. Income over $8,500 but under $34,500 was taxed at 15%.

Earning $10,000

Stephen earned $10,000 in 2011. He would pay 10% on the portion of his income under $8,500, and 15% on the income over $8,500.

8500(0.10) = 850     10% of $8500
1500(0.15) = 225      15% of the remaining $1500 of income
Total tax:   = $1075

What was Stephen’s effective tax rate?

Solution:

The effective tax rate paid is 1075/10000 = 10.75%

 

Example: Gasoline Tax

A gasoline tax is a flat tax when considered in terms of consumption. A tax of, say, $0.30 per gallon is proportional to the amount of gasoline purchased. Someone buying 10 gallons of gas at $4 a gallon would pay $3 in tax, which is $3/$40 = 7.5%. Someone buying 30 gallons of gas at $4 a gallon would pay $9 in tax, which is $9/$120 = 7.5%, the same effective rate.

However, in terms of income, a gasoline tax is often considered a regressive tax. It is likely that someone earning $30,000 a year and someone earning $60,000 a year will drive about the same amount. If both pay $60 in gasoline taxes over a year, the person earning $30,000 has paid 0.2% of their income, while the person earning $60,000 has paid 0.1% of their income in gas taxes.

 

Try It

A sales tax is a fixed percentage tax on a person’s purchases. Is this a flat, progressive, or regressive tax?

Solution:

While sales tax is a flat percentage rate, it is often considered a regressive tax for the same reasons as the gasoline tax.

Click here to try other tax problems.

Attributions

This chapter contains material taken from Math in Society (on OpenTextBookStore) by David Lippman, and is used under a CC Attribution-Share Alike 3.0 United States (CC BY-SA 3.0 US) license.

This chapter contains material taken from of Math for the Liberal Arts (on Lumen Learning) by Lumen Learning, and is used under a CC BY: Attribution license.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Solving Problems With Math by Gail Poitrast is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book